Bireysel emeklilik sözleşmesi kişilerin çalışma hayatlarında sürdürdüğü standartları emeklilik döneminde de devam ettirebilmesini sağlamak adına yaptırılmaktadır. Bireysel emeklilik sözleşmesiyle çalışma hayatında yapılan tasarruflar sayesinde emeklilik yaşı geldiğinde toplu ödeme ya da emeklilik maaşı kullanımı hakkı sağlanabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi ile beraber uzun yıllar boyunca çalışarak tasarruf yapan kişiler daha rahat bir emeklilik dönemi geçirmektedir. Bireysel emeklilik sözleşmesi ödemeleri sayesinde emeklilik sonrasında hayat standardı düşmez. Emekliliğin sağlamış olduğu zaman avantajının daha efektif kullanılabilmesini sağlayan bireysel emeklilik sözleşmesi ile standart emeklilik maaşına önemli bir destek sunulması mümkün olur.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Nedir?

Kısaca BES olarak bilinen bireysel emeklilik sistemi kişilerin emeklilik dönemine yönelik yatırım yapmasını kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir sistem olarak tanımlanabilir. Uzun vadeli yatırım şekli olan bireysel emeklilik sözleşmesi ile çalışanlar emekli olduklarında kendi emekli maaşlarına ek olarak bireysel emeklilik sözleşmesi ödemelerinden yararlanırlar. 4623 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, uzun vadede kişilerden toplanan tasarrufların emeklilik dönemi geldiğinde toplu olarak ya da aylık maaş ödemesi şeklinde geri dönüşünün sağlanmasını düzenler.

Kimler Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Yaptırabilir?

Bireysel emeklilik sözleşmesinden herkes yararlanabilmektedir. BES’ten yararlanmak için kişilerin çalışma şartı bulunmamaktadır. Bununla beraber 25 Mayıs 2021 tarihinde yapılan yeni düzenleme ile beraber fiili ehliyeti bulunmayan kişiler, yasal temsilcileri aracılığı ile BES’ten yararlanabilmektedir. Aynı düzenleme sayesinde 18 yaşından küçükler de bireysel emeklilik sözleşmesinden yararlanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi devlet destekli bir sistemdir. Bu yönden önemli bir avantajı bulunur. BES kapsamında yatırılan katkı paylarına %30 devlet katkısı bulunmaktadır. Sigorta türü fark etmeksizin herkes bu sigortadan yararlanabilmektedir. BES aynı zamanda insanlarda bir yatırım disiplini oluşmasını da sağlar. BES sisteminin en önemli avantajlarından biri maddi olarak zorluk yaşanan süreçlerde birikime ara verilebilmesidir. Maddi olarak toparlanana kadar katkı payı yatırma zorunluluğunun bulunmaması bireyleri rahatlatan bir etki yaratır. Bireysel emeklilik sözleşmesinin en önemli faydası ise emeklilik döneminde standart maaşa ek bir ödeme alınmasıdır. Süreklilik arz eden bir ek gelir beklenmedik ekonomik koşullarda önemli bir avantaj sunar.

Neden Deltaş Sigorta?

Deltaş Grubu bünyesinde 2018 yılında faaliyetlerine başlayan Deltaş Sigorta, güvenle tercih edilebilen bir sigorta acentesi olma hedefini benimser. Bu hedef doğrultusunda uzman kadrosu ile mutlak müşteri memnuniyeti odağında çalışmalarını sürdürür.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Bireysel Emeklilik Nedir, Ne İşe Yarar?
Bireysel emeklilik, çalışma döneminde yapılan tasarrufların emeklilik ile beraber toplu ya da emekli maaşı şeklinde geri ödemesidir. Bu şekilde bireyler emekliliklerinin yanı sıra kendi birikimleriyle de emeklilik dönemini destekleyebilmektedir. Bireysel emeklilik temelinde isteyen kişiler için uzun vadeli bir yatırım modelidir. Bu modelin en önemli avantajlarından birisi de devlet desteği sunularak yatırılan katkı paylarının desteklenmesidir.
2. Bireysel Emeklilik 10 Yıl Sonra Ne Kadar Para Alırım?
BES’in süresi devlet katkı paylarını etkilemektedir. 10 yıl boyunca yapılan prim ödemelerinden sonra BES sisteminden çıkıldığında devlet katkı payının %60’ı alınabilmektedir. 10 yıldan uzun sürelerde devlet desteği %100’e çıkar. Daha erken çıkanlarda ise bu oran düşer. 3 yıldan az BES sisteminde kalanlar ise devlet katkı payından yararlanamaz.
3. Bireysel Emeklilikte Ömür Boyu Maaş Var mı?
Bireysel emeklilikte ömür boyu maaş almak mümkündür. Bunun için kişilerin 10 yıl boyunca katkı payı ödemiş olması ve 56 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler bireysel emeklilik sistemiyle emekli olabilmektedir. Emekli olan kişiler toplu para alabildikleri gibi aynı zamanda ömür boyu aylık maaş seçeneğinden de yararlanabilmektedir.
4. Bireysel Emeklilikten Para Çekilebilir mi?
Yapılan değişiklikler ile bireysel emeklilik sisteminde avans çekebilme imkânı getirilmiştir. Bu kapsam dileyen kişiler yatırdıkları anapara miktarının ve bu anaparaya eklenen devlet katkısının yarısını sistemden çıkmadan avans olarak çekebilmektedir.
5. Bireysel Emeklilik En Az Kaç TL?
Bireysel emeklilikte tercih edilebilecek minimum katkı payı 125 TL’dir. Katkı payı aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık olacak şekilde ödenebilmektedir. Bireysel emeklilik sigortasının önemli avantajlarından birisi de katkı paylarının kredi kartı ya da otomatik ödeme talimatıyla ödenebilmesidir.