Cep telefonu sigortası telefonlarda meydana gelebilecek kırılma, hasar görme veya çalınma gibi durumlarda telefon sahibine güvence sağlayan, isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Cep Telefonu Sigortası

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile telefonlar sadece daha pahalı hale gelmedi aynı zamanda daha kişisel bir eşyaya da dönüştü. Eskiden sadece arama yapılan ve mesaj atmaya yarayan bir cihaz olan cep telefonu günümüzde içerisinde önemli fotoğrafların, şifrelerin ve belgelerin saklandığı kişisel bir asistan haline geldi. Gelişen teknoloji ile daha ince yapılı ve daha büyük boyutlu hale gelen cep telefonları aynı zamanda daha kırılgan bir yapıya büründü. Fiyatlarının fazla olması ve zarar görebilme ihtimallerinin yüksekliği ile birleşince cep telefonu sigortası önemli bir ihtiyaç haline geldi. Cep telefonu sigortası telefonlarda meydana gelebilecek kırılma, hasar görme veya çalınma gibi durumlarda telefon sahibine güvence sağlayan, isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Cep Telefonu Sigortası Nedir?

Cep telefonu sigortası, garanti kapsamında yer almayan arıza ya da durumlar karşısında bireylerin maddi zararlarını temin eden bir sigorta türü olarak tanımlanabilir. Cep telefonu gelişen teknoloji ile telefondan çok daha kişisel bir cihaz haline gelmiştir. Cep telefonunun farklılaşan kullanımları insanların cep telefonuyla daha uzun süre aktif vakit geçirmesine neden olur. Cep telefonunun kullanım süresi arttıkça bir kaza sonucu cihazların hasar görme riski de artmaktadır. Bununla beraber şarj esnasında voltaj değişikliği ya da sıvı teması gibi çeşitli sebeplerle de hasarlar oluşabilmektedir.

Kimler Cep Telefonu Sigortası Yaptırabilir?

18 yaşını doldurmuş olan herkes cep telefonu sigortasından yararlanabilmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanlarda ise yasal temsilciler bu sigortayı yaptırabilmektedir. Cep telefonu sigortası yaptırılabilmesi için genellikle teklif aşamasında IMEI sorgulaması yapılmaktadır. IMEI sorgulaması sonrasında sigorta için uyumlu olan tüm telefonlara sigorta yaptırılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Cep Telefonu Sigortası Avantajları Nelerdir?

Cep telefonu sigortası yaptırmanın avantajları arasında tamir, lojistik ya da ikame telefon temini gibi önemli unsurlar bulunmaktadır. Poliçe sahiplerinin telefonları anlaşmalı servis noktalarında tamir edilirken ikame telefon poliçe kapsamında sağlanır. Bazı sigorta poliçelerinde özel çözüm hattı, pert durumunda eşdeğer cihaz değişimi gibi çeşitli ek hizmetler de bulunmaktadır.

Neden Deltaş Sigorta?

İsteğe bağlı sigorta hizmetleri ile müşterilerimizin maddi olarak yaşayabilecekleri kayıpları minimize etmek adına kapsamlı hizmet süreçleri yürütüyoruz. İhtiyaçları belirliyor, riskleri analiz ediyor ve uzman ekibimizle kişiye en uygun çözümleri sunuyoruz.

Cep Telefonu Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Cep Telefonu Sigortası Neleri Kapsar?
Cep telefonu sigortası kapsamı yapılan sigorta poliçesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle kaza sonucu meydana gelen hasarların tamiri, ekran kırılması, yüksek voltaj sonucu meydana gelen hasar, çalınma, sıvı teması sonucu oluşan hasar ve hatalı aksesuar kullanımı sonucunda oluşan hasarlar sigorta kapsamında yer almaktadır.
2. Cep Telefonu Sigortası Nasıl Yapılır?
Cep telefonu sigortası yapılabilmesi için sistemden telefonun IMEI numarasının kontrol edilmesi gerekmektedir. IMEI sorgulaması sonucunda telefonun sigortaya uygun bulunması durumunda cep telefonu sigortası gerçekleştirilmektedir.
3. Telefon Kaskosu Yüzde Kaçını Karşılar?
Telefon kaskosu detayları yapılan poliçeye göre değişiklik göstermektedir. Bununla beraber telefon kaskosunun geçerlilik süresi bir yıldır. Bir yıl sonrasında kaskonun bir kez daha yenilenmesi gerekmektedir. Genellikle poliçe kapsamına göre değişiklik gösterse de poliçe süresince telefonun 2 defa onarım ya da 1 defa pert sonucu değiştirilmesi durumunda poliçe süresinin devam etmesine rağmen poliçe iptal edilir.
4. Telefon Kaskosu Çalıntıyı Karşılar mı?
Telefon kaskoları genellikle çalıntıyı da karşılamaktadır. Ancak çalıntı durumunun belli başlı bazı şartları bulunabilmektedir. Örneğin bazı poliçeler ev ya da araç soygunu esnasında çalınan telefonlar sigorta kapsamında değerlendirilirken gasp sonucu çalınan telefonlar sigorta kapsamında değerlendirilmeyebilir.
5. Telefon Kaskosu Camı Karşılar mı?
“Telefon kaskoları cam kırılmasını karşılar mı?” sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilir. Genellikle telefon kullanıcıların en büyük şikayetlerinden birisi olan cam kırılması müşteri hatası kaynaklı hasar olduğu için ücretli şekilde tamir edilir. Ancak telefon kaskosu yaptırıldığında özel bir koşul belirtilmediyse cam kırılması kasko tarafından karşılanır.