DASK Nedir?

DASK aslında 1999 Gölcük depremi sonrasında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumunun kısaltmasıdır. Türkiye’de zorunlu deprem sigortasının yapılması, uygulanması ve yönetimini gerçekleştirmesi nedeniyle zorunlu deprem sigortası DASK adıyla bilinmektedir. Bu sigorta meydana gelen deprem sonrasında depremzedelerin deprem kaynaklı zararlarının giderilmesini ve hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmelerine yardımcı olmaktadır.

Kimler DASK Yaptırabilir?

Ev sahipleri gibi kiracılar da DASK yaptırabilmektedir. Ancak DASK ev sahibi adına yaptırılmaktadır. Kiracılar ev sahibi adına sigorta ettiren sıfatıyla DASK yaptırabilmektedir. Deprem sonrasında zorunlu deprem sigortası ödemesi tapuda hak sahibi olan kişiye yapılmaktadır. Bu nedenle kiracıların DASK poliçesini ödeme gibi bir zorunluluğu yoktur.

DASK Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

DASK yaptırmanın sağladığı avantajların başında bir deprem durumunda evde gelen maddi hasarın karşılanması yer almaktadır. 2022 yılı itibarıyla DASK üst limiti 320.000 TL’dir. Bununla beraber DASK sadece depremden kaynaklanan hasarları karşılamakla kalmaz aynı zamanda deprem sonrasında meydana gelen deprem kaynaklı yangın, tsunami ya da yer kayması gibi durumlarda da meydana gelen hasarlar karşılanmaktadır. Bununla beraber konut sigortası yaptırmak için DASK zorunludur. DASK bulunmayan evlere konut sigortası yapılmamaktadır.

Neden Deltaş Sigorta?

Hem zorunlu hem de isteğe bağlı sigorta türlerinde en kaliteli ve kapsayıcı çözümleri sunan Deltaş Sigorta 2018 yılından günümüze köklü bir kurum kültürünün temsilcisidir. Mutlak müşteri memnuniyeti hedefleyen ve yeni gelişmeleri yakından takip eden uzman kadromuzla sizin ve sevdiklerinizin yanındayız.

DASK Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. DASK Neleri Kapsıyor?
Bireysel emeklilik, çalışma döneminde yapılan tasarrufların emeklilik ile beraber toplu ya da emekli maaşı şeklinde geri ödemesidir. Bu şekilde bireyler emekliliklerinin yanı sıra kendi birikimleriyle de emeklilik dönemini destekleyebilmektedir. Bireysel emeklilik temelinde isteyen kişiler için uzun vadeli bir yatırım modelidir. Bu modelin en önemli avantajlarından birisi de devlet desteği sunularak yatırılan katkı paylarının desteklenmesidir.
2. DASK Nedir, Ne İşe Yarar?
Halk arasında DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası tüm ev ve iş yeri sahiplerinin yaptırması gereken bir sigortadır. Deprem sonucu ortaya çıkan maddi zararların karşılanması için güvence sağlamaktadır. Ayrıca deprem dışında deprem kaynaklı yangın, tsunami, yer kayması ya da infilak gibi durumlar da DASK kapsamında yer alır.
3. DASK Yangın İçerir mi?
Evde çıkan yangın DASK kapsamında yer almamaktadır. Ancak deprem sonrasında deprem kaynaklı çıkan yangınlar DASK kapsamında yer alır. Deprem kaynaklı yangınlarda meydana gelen hasarlar DASK tarafından karşılanmaktadır.
4. DASK Çatı Uçmasını Karşılar mı?
DASK sadece deprem ve depremle ilişkili yangın, tsunami, infilak ya da yer kayması sonucu ortaya çıkan hasarları karşılamaktadır. Bu nedenle çatı uçması DASK kapsamı içerisinde yer almaz. Çatı uçmasına karşı evlerini güvence altına almak isteyen ev sahiplerinin konut sigortası yaptırması gerekmektedir. Çeşitli konut sigortası poliçelerinde çatı uçması gibi durumlarda kapsam dahilinde olabilmektedir.
5. 2022 DASK Ücreti Ne Kadar?
DASK ücreti yapının tarzına, yaşına dairenin yüz ölçümüne ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Bu nedenle DASK ücreti için sabit bir fiyat bulunmamaktadır. Ev sahipleri evlerinin özelliklerine göre DASK hesaplaması yaptırabilmektedir. Evin bulunduğu bölgenin deprem kuşağında yer alması DASK hesaplamasında önemli bir etmendir.