Ülkemizde farklı türlerde zorunlu mali sorumluluk sigortaları bulunmaktadır. Bu sigorta türlerinden birisi de deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortasıdır. Deniz araçlarıyla ticari amaçlı olarak yolcu taşıyan herkesin bu sigortayı yaptırması gerekmektedir. Deniz taşımacılığı yüksek riskli mesleklerden bir tanesidir. Bu nedenle deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası da oldukça geniş kapsamlı teminatlara sahiptir. Bu sayede hem yolcular hem de araç sahibi güvence altına alınmaktadır.

Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Nedir?

Deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası, ticari amaçlı olarak denizde yolcu taşımacılığı yapan herkesin zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta türüdür. Bu sigorta sadece taşımacılık esnasında değil aynı zamanda aracın duraklama sürelerinde de geçerlidir. Sigorta süresi boyunca hareket halinde ya da sabit durumlarda deniz aracının sabit halde ya da yüzer durumda olan cisimlere çarpması ya da batması sonucunda ortaya çıkabilecek olan zararların karşılanması sigorta tarafında gerçekleştirilir.

Kimler Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırabilir?

Deniz araçlarıyla ticari amaçlı olarak yolcu taşıyanların deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırması şarttır. Deniz taşıtının sahibi sigorta poliçesinde yer alan genel şartlarda donatan olarak anılmaktadır. Deniz aracının sabit ya da yolculuk halindeyken yüzer cisimlere çarpması sonucu deniz aracında bulunan yolcularda ya da üçüncü şahıslarda meydana gelecek olan bedeni ve maddi zararlar sigorta poliçesi kapsamında yer alan sigorta bedeli tarafından temin edilir.

Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Deniz taşımacılığı riskli mesleklerden bir tanesidir. Bu nedenle istenmeyen bir kaza yaşandığında bedeli de yüksek olmaktadır. Yaşanan bir kaza sonrasında işletmecinin sahibi olduğu işletmenin kapanmasına sebebiyet verebilecek durumlar meydana gelebilmektedir. Ancak deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası ile hem deniz aracı sahibi hem yolcular hem de kazaya karışabilecek üçüncü şahıslar da güvence altına alınır.

Neden Deltaş Sigorta?

Deneyimli ve alanında uzman personelleri ile sigorta kavramına kapsamlı bir bakış açısıyla yaklaşan Deltaş Sigorta, deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası ihtiyaçlarınızda da yanınızda. Siz de bu ayrıcalıklı hizmetten yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası neleri kapsar?
Deniz araçları zorunlu mali sorumluluk sigortası söz konusu deniz aracı sabitken ya da seyir halindeyken yaşanabilecek bir kaza sonucunda ortaya çıkabilecek olan bedeni ve maddi zararları karşılamaktadır. Ayrıca çarpma sonucu üçüncü şahıslarda oluşacak zararlar da sigorta poliçesi kapsamında yer alır.
2. Deniz sigortası nedir?
Deniz sigortası temel olarak denizcilik sektöründe yapılması gereken sigorta türüdür. Deniz sigortasının çeşitli alt sigorta türlerine sahiptir. Tekne ve marina sigortası, yük sigortası, gemi sorumluluk sigortası, su araçları sigortası ve P&I sigortası bunlardan bazılarıdır.
3. Gemi sorumluluk sigortası nedir?
Gemi sigortası, sigortaya konu olan deniz aracının denizde, iskelede ya da onarım yerlerinde meydana gelebilecek risklere karşı koruma sağlayan sigorta türüdür.
4. Su araçları sigortası nedir?
Su araçları sigortası sadece denizde değil aynı zamanda göllerde de kullanılan su araçları için yapılmaktadır. Yük ve yolcu gemilerinin yanı sıra balıkçı tekneleri, yelkenliler ve sandal gibi diğer su araçları da bu sigorta kapsamında güvence altına alınabilmektedir.
5. P&I sigortası zorunlu mu?
Ülkemizde yakın geçmişe kadar P&I sigortası zorunluluğu bulunmamaktaydı. Ancak yakın zamanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk kapsamında 12 ve daha fazla yolcu taşıyan tüm deniz araçlarının P&I sigortası yaptırması zorunludur. Gezi ya da eğlence amaçlı kullanılan tüm teknelerin ve yatların P&I sigortası yaptırması gereklidir.