Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Ferdi kaza sigortası kanunlar çerçevesinde Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartlarına sahip bir sigorta türüdür. Bu genel şartlarda yer alan kazalar sonucu ortaya çıkan durum ferdi kaza sigortası kapsamında değerlendirilir. Bu şartlar genel olarak kişinin kendi iradesi dışında ve ani bir şekilde meydana gelen kazalardır. Düşme, zehirlenme, trafik kazası ve daha birçok durum ferdi kaza sigortası kapsamında değerlendirilmektedir.

Kimler Ferdi Kaza Sigortası Yaptırabilir?

İsteyen herkes ferdi kaza sigortası poliçelerinden yararlanabilmektedir. Bazı sigorta firmalarında ferdi kaza sigortası için belirlenmiş olan yaş aralıkları değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle 18 – 65 yaş arasındaki bireylerin ferdi kaza sigortası yaptırabileceği ifade edilebilir.

Ferdi Kaza Sigortası Avantajları Nelerdir?

Ferdi kaza sigortasının sağladığı öncelikli avantaj bir kaza sonucunda vefat ya da sakatlık sonrasında poliçe sahibinin ve ailesinin zor durumda kalmamasıdır. Kaza sonucu ihtiyaç duyulan tedavi masrafları da ferdi kaza sigortası kapsamında yer almaktadır. Bununla beraber tercih edilen poliçeye göre hukuksal koruma, hastaneye gidiş ya da geliş hizmeti ve daha birçok ek hizmet de ferdi kaza sigortası teminatları arasında yer alır. Ferdi kaza sigortası yaptıran vergi mükellefleri prim ödemelerinin bir kısmını vergi matrahından düşebilmektedir.

Neden Deltaş Sigorta?

Gerçekleştirdiğimiz risk analizleri sonucunda tüm müşterilerimizin memnuniyeti doğrultusunda çözümler üretiyoruz. Güvenilerek tercih edilen bir sigorta acentesi olmak amacıyla çıktığımız bu yolda Deltaş Grubu felsefesi doğrultusunda her zaman en iyiyi hedefliyoruz.

Ferdi Kaza Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Ferdi Kaza Sigortası Gerekli mi?
Ferdi kaza sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Ancak gündelik hayatın belirsizliklerinden korunmak için yaptırılması tavsiye edilmektedir. Bununla beraber kara yolu taşımacılığı ya da madencilik gibi bazı iş kollarında ferdi kaza sigortası yaptırılması kanunen zorunlu tutulmaktadır.
2. Ferdi Kaza Sigortası Ana Teminatları Nelerdir?
Ferdi kaza sigortasının ana teminatı kazaya bağlı hayatın kaybedilmesi, kazaya bağlı kalıcı maluliyet ve kaza sonucu tedavi masraflarının karşılanmasıdır. Bu teminatlar yapılan sigorta poliçesine göre değişiklik gösterebilir.
3. Ferdi Kaza Sigortası Araç Kazasını Kapsar mı?
Ferdi kaza sigortası her yerde meydana gelebilecek kazaları kapsamaktadır. Bu kapsama araç kazası da dahildir. Araç kazası sonucu tedavi masrafları, kaza sonucu maluliyet ya da vefat durumunda sigorta teminat doğrultusunda masrafları karşılamaktadır. Ancak araçta meydana gelen hasarlar ferdi kaza sigortası kapsamında yer almaz.
4. Ferdi Kaza Sigortası Her Yıl Yenilenir mi?
Ferdi kaza sigortası süresi diğer birçok sigorta türünde olduğu gibi bir yılla sınırlıdır. Poliçenin devam etmesi için her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemi çoğu sigorta firmasında 64 yaşına kadar devam eder.
5. Ferdi Kaza Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?
Ferdi kaza sigortası, Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartlarında yer alan kazalar kapsamında poliçe sahibinin hayatını kaybetmesi, kazaya bağlı olarak maluliyet oluşması durumlarında ödeme yapmaktadır. Bununla beraber kaza sonrası tedavi masrafları da ferdi kaza sigortası kapsamında yer alabilmektedir. Ferdi kaza sigortası dahilinde ödeme yapılan durumlar poliçeye göre değişiklik gösterebilir.