Günümüzde birçok kişi işe, alışverişe ya da tatile giderken araç kullanmaktadır. Araç kullanırken meydana gelen kazalarda zorunlu trafik sigortası sayesinde oluşabilecek zararlar güvence altına alınmaktadır. Zorunlu trafik sigortasının özelliği kaza sonrasında karşı tarafta meydana gelen zararı karşılamasıdır. Ancak sigortalı için zorunlu trafik sigortası böyle bir güvence sunmamaktadır. Bunun için kasko sigortalarında bulunan ihtiyari mali mesuliyet sigortasından yararlanılmaktadır. Kısaca İMM sigortası olarak da bilinen ihtiyari mali mesuliyet sigortası birçok kişi için önemli bir güvence türüdür.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası ile trafik sigortası poliçesi kapsamında yer almayan maddi ve manevi zararlar karşılanmaktadır. Bu nedenle tam adı Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası olarak geçmektedir. Zorunlu trafik sigortası sadece üçüncü kişilere gelen zararları karşıladığı için bir kaza anında tek başına yetersiz olmaktadır. Ancak ihtiyari mali mesuliyet sigortası ile kapsamlı bir güvence sağlanmaktadır. Üstelik kaza sonrasında karşı tarafın açtığı tazminat davası da ihtiyari mali mesuliyet sigortasından karşılanır.

Kimler İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Yaptırabilir?

Araç kullanan herkes ihtiyari mali mesuliyet sigortası avantajlarından yararlanabilmektedir. İhtiyari mali mesuliyet sigortası, zorunlu trafik sigortası gibi yaptırılması zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak trafikte araç kullanan herkesin yaptırması tavsiye edilmektedir. Çünkü olası bir trafik kazası sonucunda çok büyük maddi zararlar ortaya çıkmaktadır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası kapsamında bu zararların önemli bir kısmı karşılanmaktadır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Yaptırmanın Avantajları

İhtiyari mali mesuliyet sigortasının en büyük avantajı yolculuk yapan kişilerin kendilerini rahat ve güvende hissetmeleridir. Çünkü kaza her an olabilecek bir durumdur. Sonuçları da kişiler için oldukça yorucu olabilmektedir. İhtiyari mali mesuliyet sigortası hiç beklenmeyen bir anda ortaya çıkan yüksek miktardaki tazminat bedellerinin sigorta poliçesi kapsamından ödenmesini sağlar.

Neden Deltaş Sigorta?

Önceliğimiz güvenliğiniz. Bu doğrultuda sunduğumuz tüm hizmetler ile hem sizin hem de sevdiklerinizin daha güvende hissetmesini ve olası risklere karşı güvence altına alınmanızı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda alanında uzman ekiplerimizle ihtiyaçlarınızın belirlenme noktasında destek oluyor, ilkeli sigortacılık anlayışımızla olası kayıplarınızı minimize etmek için çalışıyoruz.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. İMM Sigortası nedir?
Kısaca İMM sigortası olarak da bilinen ihtiyari mali mesuliyet sigortası trafikte meydana gelen bir kaza sonucunda zorunlu trafik sigortası kapsamında olmayan zararların ödenmesini sağlayan sigorta türü olarak tanımlanabilir. İMM sigortası ile motorlu araç kullanıcıları öngörülemeyen zararlardan korunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası sadece karşı tarafta meydana gelen maddi zararları karşılamaktadır. Bu nedenle bir kaza durumunda yetersiz kalmaktadır.
2. İMM Sigortası ne kadar?
İMM sigortası ücretleri birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sürücünün yaşı, ehliyet yaşı, aracın yaşı, aracın bedeli gibi çok farklı faktörler İMM sigortasının ücretini değiştirmektedir. İMM sigortası kendi içerisinde limitli ve limitsiz olarak ayrılmaktadır. Limitli ve limitsiz poliçelerin ücretlerinde de değişiklik olmaktadır.
3. Trafik sigortasında İMM var mı?
İhtiyari mali mesuliyet sigortası, zorunlu trafik sigortası içerisinde yer almamaktadır. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası yaptıran kişilerin ayrıca ihtiyari mali mesuliyet sigortası yaptırması gerekmektedir. İMM sigortası kasko sigortalarında ek teminat olarak da sunulmaktadır.
4. İMM neleri karşılar?
İMM sigortası, bir trafik kazası esnasında zorunlu trafik sigortası kapsamında yer almayan zararların karşılanmasını sağlar. Üstelik hasar tutarının dışında sağlık masrafları ve varsa manevi tazminat tutarları da İMM kapsamında yer alır.
5. Kaskoda ihtiyari mali mesuliyet sigortası ne işe yarar?
Kaskoda ihtiyari mali mesuliyet sigortasının bulunması, trafik sigortası poliçesi kapsamı dışında kalan zararların karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Limitli ve limitsiz olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur.