Tek katlı bir ev inşaatından bir spor salonu inşaatına kadar farklı ölçeklerdeki tüm inşaatlarda belli başlı riskler bulunmaktadır. İnşaatta kullanılacak olan malzemelerden çalışanların güvenliğine kadar oldukça geniş bir risk yelpazesi bulunmaktadır. İnşaat all risk sigortası bu kapsamında inşaatı gerçekleştiren yüklenici firmalara oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi all risk sigortası inşaatta meydana gelebilecek tüm risklere karşı kapsamlı bir güvence sağlar.

İnşaat All-Risk Sigortası Nedir?

İnşaat all risk sigortası inşaat alanına malzemelerin indirilmesinden yapının tamamlanıp kullanıma başlamasına kadar geçen sürede meydana gelebilecek olan çeşitli zararların karşılanmasını sağlar. Bu zararlar doğal afetlerden kazalara kadar çok geniş bir yelpazede değerlendirilmektedir. Beklenmedik bir durum sonucunda oluşabilecek maddi ve bedeni zararlar inşaat all risk sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. İnşaat all risk sigortası ile sadece inşaat sahasında çalışanlar değil aynı zamanda inşaatta kullanılan ekipmanlar ve malzemeler de güvence altına alınır.

İnşaat All-Risk Sigortası Yaptırabilir?

İnşaat all risk sigortasını inşaatı gerçekleştiren müteahhit firmalar yaptırmaktadır. İnşaatı gerçekleştiren yüklenici firmalar inşaatı gerçekleştirilen yapı ile ilgili bilgi verdikten sonra sigortayı yapabilmektedir. İnşaat all risk sigortası için bir büyüklük ya da ölçek bulunmamaktadır. Tek katlı basit binaların inşaatından baraj inşaatına kadar tüm inşaatlarda inşaat all risk sigortası avantajlarından yararlanmak mümkündür. Ayrıca poliçe kapsamına alınabilecek ek teminatlar ile güvence alanı genişletilebilmektedir.

İnşaat All-Risk Sigortası Yaptırmanın Avantajları

İnşaat all risk sigortası, inşaatın henüz ilk gününden tamamlanıp kullanıma açılmasına kadar olan süreçte meydana gelebilecek olan maddi ve bedeni zararları karşılamaya yardımcı olmaktadır. İnşaat sahasında sel, deprem, toprak kayması, yıldırım düşmesi, kar, kasırga ya da toprak çökmesi gibi meydana gelebilecek doğal afetler sonrasında oluşacak zararlar, hırsızlık sonucu ortaya çıkan zarar all risk sigortası ile karşılanabilmektedir. Üstelik inşaatta kullanılan malzemelerin yanı sıra inşaat için gerekli olan ekipman da bu sigorta ile güvence altına alınmaktadır.

Neden Deltaş Sigorta?

Köklü bir kurumsal kültürün, sigorta sektöründe temsilcisi olarak görev yapan Deltaş Sigorta uzman ekibi, yüksek müşteri memnuniyeti hedefi ile çalışmalarını sürdürmektedir. Detaylı analizler sonucu gereksinim duyulan sigorta türü hakkında müşterilere bildirim sağlamakta, olası zararları minimize edecek çözümler sunmaktadır.

İnşaat All-Risk Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. All risk ne demek?
İngilizce bir terim olan all-risk Türkçede “tüm riskler” anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi inşaat all-risk sigortası bir inşaat alanında meydana gelebilecek tüm riskleri kapsamaya yönelik olarak yapılmaktadır. Üstelik bu risk yelpazesi poliçeye ek teminatlar ile daha da genişletilebilir.
2. All risk sigortası ne işe yarar, faydaları nelerdir?
All risk sigortası bir inşaat sahasında meydana gelebilecek olan zararların karşılanmasına yaramaktadır. Üstelik bu zararların kaynağı doğal afetler de olsa sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. Bu sayede yüklenici firmalar istenmeyen bir durum oluştuğunda firmayı ve inşaatı maddi olarak tehlikeye atabilecek zararlara karşı güvence altına alınır.
3. All risk sigortası yapılmazsa ne olur?
İnşaat all risk sigortası yapılmadığında doğal afet ya da kaza sonucunda ortaya çıkabilecek maddi hasarların tamamı inşaatı gerçekleştiren müteahhit firma tarafından karşılanmaktadır. İnşaat alanında kullanılan malzemelerin yanı sıra oldukça pahalı inşaat ekipmanları ve aletleri de güvence altına alınır. All risk sigortası olmadığı durumlarda ekipmanlarda meydana gelebilecek kazalar da yüklenici firma tarafından karşılanır.
4. Sigortalanabilir risklerin özellikleri nelerdir?
Sigortalanabilir riskler tamamen tesadüf eseri meydana gelen, kontrol dışı gelişen maddi ve bedeni zararların karşılanabilmesi için sigorta edilme ölçüsüdür. Bu risklerin özellikleri geniş kitleleri etkilemeyen risklerdir. Risk arttıkça sigorta poliçe bedeli de artış gösterir.
5. İnşaat all-risk sigortası kapsamı nedir?
İnşaat all risk sigortası içerisinde sel, fırtına, deprem, toprak kayması ya da yıldırım gibi doğal afetler; yangın, araç çarpması, uçak ya da uçak parçası düşmesi veya hırsızlık gibi felaketler sonucu ortaya çıkan zararları kapsamaktadır. Bu kapsam bakım, montaj, enkaz kaldırma veya üçüncü taraf mali mesuliyet teminatı gibi birçok teminat ile genişletilebilmektedir.