Kasko motorlu taşıt sahipleri için hazırlanan sigorta türlerinden bir tanesidir. Sık sık trafik sigortası ile karıştırılsa da kasko ile trafik sigortası arasında büyük farklar bulunmaktadır. Trafik sigortası zorunludur ve trafiğe çıkan her araç için yaptırılması şartı aranır. Trafik sigortası olmayan araçlar trafikten menedilmektedir. Diğer taraftan kasko isteğe bağlı olarak yaptırılmaktadır. Kasko avantajları nedeniyle birçok sürücü tarafından tercih edilmektedir. Diğer taraftan trafik sigortasıyla olan farkı sadece zorunlu olmaması değildir. Aracın bir nedenle yanması, çalınması ya da kaza sonucu zararlarla karşılaşılması halinde de kasko devreye girebilir. Ek teminatlarla özelleştirilebilmesi kasko avantajlarını artıran önemli etkenlerdendir.

Kasko Nedir?

Kasko, motorlu araçlara yapılan bir sigorta türüdür. Kasko yapılmayan araçlara herhangi bir ceza uygulanmamaktadır. Trafik sigortası bir kaza anında karşı tarafta meydana gelen maddi ve bedeni zararları karşılamaktadır. Poliçe sahibinin zararı trafik sigortası kapsamında değildir. Kasko ise poliçe sahibinin uğradığı zararları karşılamaktadır. Aracın herhangi bir kaza ya da doğal afet sonucu hasara uğraması ya da hırsızlık durumlarında kasko oluşan maddi zararı karşılar.

Kimler Kasko Yaptırabilir?

Araç sahipleri kendi araçları için kasko yaptırabilmektedir. Ancak aracın yaşı, kaskoda önemli bir değişkendir. Genellikle 10 yaşın üzerindeki araçlar kasko yapılmamaktadır. Bazı sigorta şirketlerini 15 yaşa kadar yükselte bilmektedir. Genellikle araç yaşının artması ile sigorta primi de yükselmektedir.

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kasko yaptırmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi aracın sadece hareket halindeyken değil park halindeyken de hasar alması durumunda maliyetlerin kasko tarafından karşılanmasıdır. Trafik sigortasının belli bazı limitleri bulunmaktadır. Karşı tarafa verilen hasar trafik sigortası üst limitinin üzerinde olması durumunda kasko tarafından karşılanabilmektedir. Kaskoyu yapan sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu servis ağları bulunmaktadır. Aracınızda bir hasar meydana geldiğinde bu servislerden yararlanmak da mümkündür.

Neden Deltaş Sigorta?

Deltaş Grubu ilkelerini sigorta sektöründe de somutlaştırmak üzere 2018 yılında faaliyetlerine başlayan Deltaş Sigorta kasko, hayat sigortası, iş yeri sigortası ve ferdi kaza sigortası başta olmak üzere birçok sigorta türünde müşterilerinin ve ailelerinin güvende kalmasına aracılık ediyor. Uzman kadromuza ulaşarak siz de sizin için en uygun sigorta türünü belirleyebilir, karşılaşmanız muhtemel risklere karşı tedbir alabilirsiniz.

Kasko Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Araç Kasko Fiyatı Nasıl Hesaplanır?
Araç kasko fiyatı Türkiye Sigortalar Birliği tarafından aylık olarak yayımlanan araç kasko değer listesi göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bununla beraber yayımlanan bu liste 15 yaşındaki araçlara kadar geçerlidir. Daha yaşlı araçlar için sigortayı sağlayan firma belirleme yapmaktadır.
2. Araç Kaskosu Nedir, Ne İşe Yarar?
Araç kaskosu, aracın güvence altına alınmasıdır. Trafik sigortasından farklı olan araç kaskosu sigortalının aracında meydana gelen hasarın karşılanmasını sağlar. Park halinde meydana gelen hasarlar, yangın, sel ya da deprem gibi doğal afetler sonucu oluşan zararlar da kasko tarafından giderilebilmektedir. Kaskolarda ayrıca yol yardım, servis destek ya da çekici hizmeti gibi diğer hizmetler de bulunabilmektedir.
3. Kasko Olmazsa Ne Olur?
Motorlu araçlarda kasko yaptırılması zorunlu değildir. Kasko yaptırmamanın trafik sigortasında olduğu gibi herhangi bir cezası yoktur. Araç sahipleri araç kaskosu yaptırmadan da trafiğe çıkabilmektedir.
4. Araç Kaskosu Neleri Kapsar?
Araç kaskosu kapsam açısından genellikle trafik sigortasına göre daha geniştir. Bu durumda isteğe bağlı olarak yaptırılmasının da etkisi bulunmaktadır. Hareket halinde yapılan kaza sonucu ortaya çıkan hasarlar haricinde park halinde oluşan hasarlar, yangın, çalınma ya da doğal afet sonucu yaşanan zararlar da araç kaskosu kapsamında yer almaktadır.
5. Kasko Nasıl Yapılır?
Kasko yaptırmak için bu hizmeti sunan sigorta firmalarından birisiyle iletişime geçmek yeterli olmaktadır. Kaskoya dahil hizmetler ve kasko bedeli belirlendikten sonra kasko yapılabilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra e-Devlet üzerinden yapılan kasko sorgulanabilir.