Evde yaşanabilecek çeşitli risklere karşı maddi hasarı minimize etmek için günümüzde birçok kişi konut sigortası yaptırmaktadır. Yaşam alanlarında karşılaşılabilen ve maddi hasarlara yol açabilen herhangi bir durumda hem evi hem de evde bulunan eşyaları güvende tutmayı sağlayan konut sigortaları sayesinde yaşanılan olumsuz deneyimin daha kolay atlatılması sağlanabilir. Konut sigortası ev ile ev içerisindeki eşyaları hırsızlık gibi durumların yanı sıra sel, deprem ve yangın gibi öngörülemez felaketlere karşı da güvence altına alır. Konut sahibi birçok kişi DASK’ın ev ve evdeki eşyaları teminat altına almak adına yeterli olduğunu düşünse de DASK ve konut sigortası birbirinden farklı sigorta türleridir.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası nedir?” sorusunun yanıtı kısaca: “Konut sigortası, evin ve ev içerisinde maddi değer taşıyan eşyaların teminat altın alınmasını sağlayan bir sigorta türüdür.” şeklinde verilebilir. Evde meydana gelebilecek olan su baskını ya da yangın gibi riskler sadece evinize değil bazı durumlarda çevredeki konutlara da zarar verebilmektedir.

Konut sigortasının kapsamı bağlamında sadece ilgili hanede değil çevre hanelerde de meydana gelen zararların da sigorta kapsamına dahil edilebilmesi mümkündür. Yaşanan problem sonrasında evin oturulamaz hale gelmesi durumlarında kiracı bulunan evlerde kira geliri kaybedilir. Bununla beraber evin enkaz haline geldiği durumlarda yaşanan maddi ve manevi kayıplara en olarak enkazın kaldırılması dahi oldukça yüksek bir maliyet yükü ile karşılaşılmasına neden olabilir.

Kimler Konut Sigortası Yaptırabilir?

Konut sigortası sadece ev sahibi tarafından yaptırılabilir düşüncesi yanlıştır. Kiracılar da konut sigortası avantajlarından yararlanabilmektedir. Kiracıların tercih edebileceği sigorta poliçeleri felaket sonrası evin kullanılamaz hale gelmesi durumunda otel masrafı, taşınma masrafı ya da kira masrafı gibi farklı giderleri de kapsayabilmektedir.

Konut Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Konut sigortasının sağladığı en önemli avantajların başında evin ve içerisindeki eşyaların istenmeyen bir durumda hasar alması halinde maddi kaybın yaşanmamasıdır. Bu sadece ev içerisinde meydana gelebilecek felaketlerle sınırlı değildir. Aşırı yağmur sonrası oluşan sel baskınlarında ya da deprem gibi doğal afetler sonucunda oluşan maddi hasarlar da konut sigortası kapsamında değerlendirilmektedir.

Neden Deltaş Sigorta?

Deltaş Grubu çatısı altında köklü bir kurum kültürünün temsilcisi olarak faaliyetlerine devam eden Deltaş Sigorta, memnuniyet odaklı bir hizmet anlayışı sergiler. Güvende hissettiren hizmet kapsamı ile beklenmedik durumlara karşı her zaman hazırlıklı olunması adına proaktif yaklaşımı benimseyen Deltaş Sigorta uzmanları ile siz de kötü sürprizlere karşı tedbir alabilirsiniz.

Konut Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Konut Sigortası Neleri Kapsar?
Konut sigortası poliçe kapsamına bağlı olarak oldukça geniş şekilde düzenlenebilmektedir. Konut sigortası evi ve içerisinde yer alan eşyaları yangın, hırsızlık, su baskını ve deprem gibi birçok olumsuzluğa karşı güvence altına alınmaktadır.
2. Konut Sigortası DASK Yerine Geçer mi?
DASK ve konut sigortası sık sık karıştırılmaktadır. DASK yalnızca deprem kaynaklı oluşan maddi zararın giderilmesini sağlar. Özellikle deprem sonucunda meydana gelen hasar için DASK’ın üst limiti bulunmaktadır. 2022 yılı için belirlenen DASK üst limiti 320.000 TL’dir. Konut sigortası ile DASK limiti üzerindeki maddi kayıplar da konut sigortası tarafından karşılanır.
3. Konut Sigortası Fiyatları Neye Göre Hesaplanır?
Konut sigortası fiyatları belirlenen poliçeye, sigorta kapsamına, evin durumuna ve konumuna göre değişiklik göstermektedir. Genellikle sigorta kapsamı genişledikçe sigorta bedeli artış gösterir. Konut sigortası fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
4. Kiracılar Konut Sigortası Yaptırabilir mi?
Konut sigortası sadece ev sahipleri tarafından değil kiracılar tarafından da yaptırılabilmektedir. Evdeki eşyalarını hırsızlığa ve birçok şeye karşı güvence altına almak isteyen kiracıları konut sigortasından yararlanabilmektedir.
5. Konut Sigortası Yaptırmak Mantıklı mı?
Evde yaşanan bir felaket sonucunda meydana gelen hasar oldukça maliyetli olmaktadır. Bu maliyetin sigorta kapsamında değerlendirilmesi sürecin daha kolay atlatılmasını sağlar. Bu nedenle ev sahiplerinin konut sigortası yaptırması tavsiye edilmektedir.