Yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerde meydana gelebilecek olan kaza ya da hastalık gibi durumlarda ortaya çıkabilecek olan maliyetin karşılanması için yapılan sigortaya seyahat sigortası adı verilmektedir. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde vize işlemlerinin ön koşulu olarak seyahat sigortası aranmaktadır. Seyahat sigortasının seyahat sürecinin tarihlerini kapsaması gerekmektedir. Bazı ülkelerde seyahat sigortası zorunlu olmasa da günümüzde çoğu ülke vize başvurusunda bu sigortayı zorunlu tutar. Yurt içinde ve yurt dışında planlanan seyahatler durumunda seyahat sigortası yaptırmanın ihmal edilmesi olası risklere açık hale geleceği için ihmal edilmemelidir.

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası, seyahat esnasında meydana gelebilecek olan acil sağlık problemlerinde teminat sunmaktadır. Bununla beraber seyahat sigortası sadece sağlık açısından güvence sağlamaz aynı zamanda seyahatte kullanılan valiz ve eşyalar da seyahat sigortası kapsamında güvence altına alınmaktadır. Böylelikle bir kayıp ya da hırsızlık durumda yaşanacak maddi zarar minimum seviyede olmaktadır.

Seyahat Sigortası Yaptırabilir?

Seyahat sigortasında bir kısıtlama bulunmamaktadır. 0 – 75 yaş arasındaki herkes seyahat sigortası yaptırabilmektedir. Seyahat sigortası bireysel bir sigortadır bu nedenle eğer birden fazla kişi seyahate çıkıyorsa herkesin bireysel seyahat sigortası yaptırması gerekmektedir. Seyahat sigortası fiyatları kişinin yaşına, seyahatin süresine ve seyahatin gerçekleştirileceği ülkeye göre değişiklik gösterir.

Seyahat Sigortası Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Seyahat sigortasının başlıca avantajı vize alabilmektir. Günümüzde birçok ülke vize işlemlerinde seyahat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bunun dışında seyahat edilen ülkede sağlık kuruluşlarından yararlanılması önemli avantajların başında gelir. Sigorta teminatı değişiklik gösterebilse de genellikle seyahat sigortası dahilinde hastalık nedeniyle yurt dışı kalış süresinin uzatılması, geri dönüş seyahatinin organize edilmesi, ilaç gönderimi, taburculuk sonrası sürekli ikamet edilen adrese nakil gibi önemli harcama kalemleri de yer alabilmektedir. Ayrıca kişisel eşyaların seyahat sigortası kapsamında olması da hırsızlık ya da kayıp durumlarında yaşanan zararın sigorta firması tarafından karşılanmasını sağlar.

Neden Deltaş Sigorta?

Tüm müşterilerinin güvenliğini önceliklendiren hizmet süreçleri oluşturan Deltaş Sigorta, her an yanınızda! Uzman ekibimiz ile ihtiyaçlarınıza özel çözümler sunuyor, olası riskler karşısında zararlarınızı minimize etmeye çalışıyoruz.

Seyahat Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Yurt Dışı Seyahat Sigortası Zorunlu mu?
Vize uygulaması olan ülkelere yapılan seyahatlerde seyahat sigortası yaptırmak zorunludur. Aksi takdirde vize başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır. Vize uygulaması bulunmayan ülkelere yapılan seyahatlerde ise yurt dışı seyahat sigortası zorunlu değildir. Ancak yine de bu ülkelere gidecek olan ziyaretçilerin seyahat sigortası yaptırması tavsiye edilmektedir.
2. Yurt dışı Seyahat Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?
Yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak vize alabilmek için önemlidir. Bununla beraber seyahat esnasında yaşanabilecek kaza ya da hastalık gibi durumlarda ortaya çıkan tedavi masraflarının karşılanması için de gereklidir. Seyahat sigortası kapsamında yalnızca sağlık giderleri yer almamaktadır. Eşyaların çalınması ya da kaybedilmesi durumlarında yaşanan zarar da seyahat sigortası tarafından karşılanır.
3. Seyahat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?
Seyahat sigortası vize uygulaması olan ülkelere gitmek isteyen kişilerin yaptırması zorunlu olan sigorta türüdür. Seyahat sigortası yurt içinde ya da vize istemeyen ülkelere yapılan seyahatlerde zorunlu değildir. Ancak yine de seyahat edecek olan kişilerin hastalık sonucu tedavi ya da eşya kaybı gibi durumlarda zararlarının giderilmesi için yaptırılması tavsiye edilmektedir.
4. Seyahat Sigortası Neleri Karşılar?
Seyahat sigortası teminatları poliçe kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak seyahat edilen ülkede yaşanan hastalık ya da yaralanma sonucu tedavi, hastane nakli, tedavi sonrasında hastanın eve nakledilmesi ya da poliçe sahibinin vefat etmesi durumunda cenazesinin nakli seyahat sigortası tarafından karşılanmaktadır.
5. Seyahat Sigortası Ne Kadar Tutar?
Seyahat sigortası fiyatları gidilmek istenen ülkeye ve seyahatin süresine göre değişiklik göstermektedir. Avrupa Birliği dışında yer alan ülkelerde seyahat sigortası pirimi değişiklik gösterir. Seyahat sigortası en az 3 günlük en fazla 365 günlük olarak düzenlenebilmektedir.