Yat Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Tekne Sigortası Neleri Kapsar?
Tekne sigortası denizde meydana gelebilecek tüm kazaları kapsamaktadır. Bunun dışında Enstitü Yat Klozları ve Tekne Sigortaları Genel Şartları kapsamında belirtilmiş olan riskler de tekne sigortasına dahildir.
2. Tekne Sigortası Zarar Sigortası mı?
Tekne sigortası sadece zarar sigortası değildir. Poliçeye göre birçok ek hizmet de bulunmaktadır. Yatta bulunan kişisel eşyalar ile çeşitli yat yardım hizmetleri, indirimli marina kullanımı, marina tesislerinde indirim, tekne bakım giderlerinde indirim gibi çeşitli ek hizmetler de tekne sigortasına dahil edilebilmektedir.
3. Yat Sigortası Zorunlu mu?
Yat sigortasının yaptırılması zorunlu değildir. Yat sahipleri, yat sigortası yaptırmadan da yatlarını kullanabilmektedir. Ancak marinada, kışlıkta, çekekte ya da açıkta meydana gelen kazalar büyük maliyetli olabilmektedir. Bu tarz maliyetler yat sigortası tarafından karşılanmaktadır. Yat sigortasının bulunmadığı takdirde çıkan bu masrafları yat sahibinin üstlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle zorunlu olmasa da yat sigortası yaptırmak son derece mantıklı bir tercih olarak değerlendirilmektedir.
4. Sigortasız Tekne Klozu Nedir?
Sigortasız tekne klozu, sigortası bulunmayan bir teknenin yol açacağı kaza sonucunda sigorta poliçesine sahip teknede yer alan üçüncü kişilere ödenmesi gereken bedeni zararların teminatıdır. Yat sigortaları için farklı seçeneklerde poliçeler bulunmaktadır. Sigortasız tekne klozu da ek hizmetler kapsamında poliçelere eklenebilmektedir.
5. Ticari Tekne Sigortası Nedir?
Ticari tekne sigortası, ticari amaçla yük ya da yolcu taşımacılığında kullanılacak olan teknelere yapılan sigorta türüdür. Bu teknelerde meydana gelen hasarlar ticari tekne sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Yat sigortasında olduğu gibi ticari tekne sigortası da yapılan poliçeye göre ek hizmetlerle daha geniş kapsamlı olarak tercih edilebilmektedir.